Duygusal Sabitleme Süreci çalışması, NLP (Nüro-Linguistic Pragram), EMDR ve EFT çalışmalarının prensipleri ile Myostatic Test Süreçlerini içermektedir. Bu çalışma, duygusal dengesizliklerin yaşandığı durumlarda ve travma süreçlerinde, REM (Hızlı Göz Hareketleri) tekniğinin kullanılarak sol beyindeki duyusal ve dokunsal verilerin uyandırılmasını öğretir.

ESP çalışmasında katılımcılar, terapiden bağımsız olarak danışanlarının duygusal süreçlerini sabitleyebilecekleri bir teknik öğrenmektedirler. Bu teknik ile ihtiyaç duyulan durumlarda danışanın duyguları sabit ve düzenli bir seviyeye çekilerek, terapilerin daha etkin bir ortamda yapılması sağlanmaktadır.

ESP çalışması Tearless Trauma (Gözyaşsız Travma) Tekniklerini de içermektedir. Bu teknik, uygulanmaya başladığından beri inanılmaz başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak ‘Gözyaşsız’ demek, danışanın hiç ağlamayacağı ve rahatsızlık hissetmiyeceği anlamına gelmemektedir. Uygulama sırasında danışanların reaksiyonları kişilerin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Rahatsızlık duyarak ağlayabilenler olabileceği gibi hiç zorluk hissetmeden süreci deneyimleyen danışanlarla karşılaşılabilmektedir. Gözyaşsız Travma Tekniğinin danışanın stresini ve sıkıntılarını en alt seviyeye düşürebilen, hatta tamamen ortadan kaldırabilen bir teknik olarak algılanması çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar EMDR, ESP EFT, NLP, WING WAVE gibi çalışmaların terapistlerin deneyimlerine ve uzmanlıklarına göre, danışanların problemleri üzerinde farklı derecelerde etkinlik ve süreklilik gösterdiğini kanıtlamıştır. Uygulamalarda terapistlerin farklı yaklaşımlarının bulunması sonuçlar üzerinde değişkenlik gösterebilmektedir.